Mosty we Wrocławiu

Mosty we Wrocławiu
Mosty we Wrocławiu

Zwiedzając Wrocław napotkaliśmy wiele mostów, z których część najbardziej znanych prezentujemy poniżej. Warto jednakże wiedzieć, że w mieście jest przeszło 100 mostów i kładek.

Jak widać na załączonych zdjęciach Odra, jej liczne odnogi i kanały są integralną częścią krajobrazu Wrocławia. Chcąc poznać Wrocław z tej perspektywy wybraliśmy się na turystyczny rejs do Odrze. Okazał się on doskonałym uzupełnieniem pieszego zwiedzania Wrocławia.

Most Tumski

Most Tumski
Most Tumski

Most Tumski spina Ostrów Tumski z Wyspą Piasek. Geneza przeprawy w tym miejscu zaczyna się w XII wieku kiedy to łączyła ona tereny miejskie z terenami kościelnymi Ostrowa Tumskiego. Przechdząc przez most zauważyliśmy zabytkowe latarnie gazowe, które ponoć są sprawne i zapalane ręcznie.

Most Pokoju

Most Pokoju
Most Pokoju

Most Pokoju to kolejny następca pierwszego mostu jaki został w tym miejscu wybudowany w XVI wieku. Łączy on ulicę Wyszyńskiego z aleją Słowackiego w pobliżu, której znajduje się piękny Park Słowackiego oraz Muzeum Narodowe. Z pokładu statku turystycznego można dostrzegliśmy Zatokę Gondol znajdującą się obok Muzeum. W pływa się do niej przez opisaną niżej Kładkę Muzealną. Z Mostu Pokoju rozpościera się piękny widok na najstarszą część Wrocławia Ostrów Tumski.

Kładka Muzealna

Kładka Muzealna
Kładka Muzealna

Kładka Muzelna spina Bulwar Dunikowskiego stanowiąc zarazem coś z rodzaju bramy wjazdowej do Zatoki Gondol przy Muzeum Narodowym.

Most Św. Macieja

Most Św. Macieja
Most Św. Macieja

Most Św. Macieja łączy Wyspę Tamka z ulicą Grodzką na wysokości Ossolineum. Historia tej przeprawy sięga XIII wieku kiedy to zbudowano pierwszy drewniany most do młynu na Wyspie Tamka.

Most Grunwaldzki

Most Grunwaldzki
Most Grunwaldzki

Most Grunwaldzki na Odrze jest jednym z symboli Wrocławia. Łączy on Plac Powstańców Warszawy po lewej stronie Odry z Placem Grunwaldzkim po prawej stronie. Most został otwarty w 1910 roku. Tą piękną budowlę warto zobaczy zarówno z lądu jak i z wody. W pobliżu mostu znajduje się bardzo uroczy skwerek z trzema fontannami.

Mosty Młyńskie

Mosty Młyńskie
Mosty Młyńskie

Mosty Młyńskie łączą ląd Wrocławia na wysokości skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Drobnera z Wyspą Młyńską oraz z Wyspę Piasek. Pierwsza drewniana przeprawa w tym miejscu nosiła nazwę Mostu Bożego Ciała.

Młyny Wodne

Młyny Wodne
Młyny Wodne

Na Wyspie Młyńskiej już w XII wieku funkcjonowały dwa młyny: Maria i Feniks. Po II Wojnie Światowej młyny zostały zdewastowane i nie odzyskały do dzisiaj swojej dawnej świetności.

Most Zwierzyniecki

Most Zwierzyniecki
Most Zwierzyniecki

Most Zwierzyniecki łączy ponad starą Odrą ulicę Marii Skłodowskiej-Curie z ulicą Zygmunta Wróblewskiego, przy której znajduje się Przystań Zwierzyniecka oraz ZOO wrocławskie. Pierwszy drewniany most w tym miejscu powstał w 1655 roku.

Kładka Zwierzyniecka

Kładka Zwierzyniecka
Kładka Zwierzyniecka

Kładka Zwierzyniecka tworzy przejście piesze przez Odre pomiędzy ulicą Na Grobli i groblą Szczytnicko- Bartoszowicką.

Trasa zwiedzania Wrocławia

Zwiedzając Wrocław możesz skorzystać z trasy zwiedzania Wrocławia. Jej przejście w zależności od Twojej formy i czasu jaki chcesz spędzić w każdym miejscu może zająć 1 lub 2 dni. Trasę tą opisujemy na podstawie własnych wycieczek po Wrocławiu oraz zebranych przy tej okazji informacji i spostrzeżeń.